Transcendentálna meditácia


Dogma: svet má nádej iba vtedy, keď sa do hnutia zapoja všetci. Zárukou spásy je ustavičné úsilie poslúchať Boha.
Základ: hinduizmus
Zakladateľ a vodca: Maháriši Maheš Jogi
Odhadovaný čas vzniku: 1967
Odhadovaný počet veriacich: 2,5 milióna ľudíMaháriši Maheš Jogi tvrdí, že transcendentálna meditácia nie je ani náboženstvo, ani filozofia, ale "prirodzená, jednoduchá a vedecky overená technika". Nie je to dogma, v ktorú treba veriť, ani sa nik nemusí vzdať svojho náboženstva. Nie je to pravda.

Neznámy indický guru Maháriši (veľký mudrc) Maheš (priezvisko) Jogi (ten, ktorý dosiahol jednotu s Bohom) sa preslávil doslova zo dňa na deň, keď ho v roku 1967 prišli navštíviť členovia skupiny Beatles. George sa s ním zoznámil pri štúdiu indickej hudby, a jeho nadšenie presvedčilo aj ostatných členov svetoznámej skupiny, aby sa vybrali do odľahlého kúta Walesu u Mahárišiho študovať transcendentálnu meditáciu. Neskôr o ňu prejavila záujem aj skupina Rolling Stones, Mia Farrow, ale aj armáda USA, ktorá sa usilovala preskúmať tvrdenie Mahárišiho, že jeho učenie definitívne vyrieši všetky svetové problémy.

Maháriši sa narodil v roku 1911 v Indii. Po promóciách na Alláhábádskej univerzite, kde študoval fyziku pracoval v továrni a vo voľnom čase sa venoval joge. Koncom 2. svetovej vojny odišiel so svojim guruom Devom na trinásť rokov do Himalájí hľadať osvietenie. Krátko pred smrťou ho guru Dev požiadal, aby vymyslel jednoduchú formu meditácie pre všetkých. Po ďalších dvoch rokoch v Himalájách v roku 1959 ako štyridsaťosemročný oboznámil svet so svojimi myšlienkami. Na základe vypracovaného plánu odišiel do Londýna, kde sa o ňom takmer nevedelo, kým ho nenavštívili Beatles. Senzácia rýchlo pominula a Maháriši odletel domov s rozhodnutím, že sa na Západ už nikdy nevráti. Jeho misia však neskončila. Vo svojom päťdesiatosemizbovom klimatizovanom ášrame v Rišikeši vymyslel nový plán. Rozhodol sa založiť tristopäťdesiat stredísk na prípravu učiteľov, z ktorých sa mali stať univerzity transcendentálnej meditácie.


Základná technika

Každý stúpenec dostane "mantru", tajné slovné spojenie alebo slabiku, ktorá vyhovuje jeho osobnosti. O svojej mantre musí potom dvadsať minút meditovať, ráno aj večer, a stále si ju v duchu opakovať. Pravidelné meditácie v nich majú vyvolať zvýšenú aktivitu a uvoľniť napätie. Mantra sa odovzdáva počas slávnosti "púdža". Je to jednoduchá indická slávnosť vďaky, prebieha v sanskrite, ale novým členom sa neprekladá.


Nebezpečie

Zdvihla sa aj vlna odporu. Mnohí guruovia, poprední predstavitelia jogy a iných náboženstiev nesúhlasia s jeho myšlienkou o "okamžitej nirváne", ani s komercializáciou - týždenný kurz si musia budúci stúpenci zaplatiť - ani s materializmom. Niektorí členovia vystúpili z hnutia preto, že sa nikdy nenaučili vznášať napriek tomu, že im to bolo sľubované. Pokusy so vznášaním im namiesto pokoja a uvoľnenia spôsobili ťažké psychické a fyzické problémy. Americký psychológ Leon Otis napísal, že "u nezanedbateľného množstva ľudí", ktorí meditovali najmenej osemnásť mesiacov, sa vyvinul pocit strachu, depresie a iné sprievodné javy.

Po dvojročných právnych sporoch federálny súd v New Jersey rozhodol, že transcendentálna meditácia je náboženskej povahy a nesmie sa viac vyučovať na štátnych školách.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com