Svätyňa ľudu


Zakladateľ a vodca: James Warren Jones
Zánik sekty: 18. novembra 1978 - masaker bielej noci (masová smrť 913 členov)

18. novembra 1978 vo svojom sídle v Jonestowne v Guayan v Južnej Amerike vypilo deväťstotrinásť členov -- vrátane dvestošesťdesiatich detí a samotného vodcu -- tekutinu s obsahom kyanidu. Všetci do piatich minút zomreli!!!Obrad bielej noci -- ako skúška

Stúpencom cirkvi Svätyňa ľudu kázal "Otec" pravidelne piť neznámu tekutinu a vstrekovať ju do úst aj svojim deťom, pričom im vravieval, že o štyridsaťpäť minút nastane smrť. Nestalo sa. Po štyridsiatich piatich minútach povedal, že "obrad bielej noci" bol iba skúškou oddanosti.


Otec

Jim Jones (1931 - 1978) -- pre svojich veriacich "Otec" -- prvý raz kázal skupinke detí, keď mal dvanásť rokov. Ako osemnásťročný sa oženil so zdravotnou sestrou. Študoval na univerzite v Indiane a začal kázať. Po absolvovaní večernej školy sa stal pastorom metodistickej cirkvi, ktorú však neskôr opustil, lebo nesúhlasil s jej učením. Potom si založil vlastnú cirkev. Aby mohol kúpiť kostol, zarábal si netradičným spôsobom -- ako podomový predavač opíc. Svoju cirkev Svätyňa ľudu takticky pripojil ku Kristovým učeníkom a odvtedy tvrdil, že je oficiálne vysvätený duchovný kresťanského vyznania s 1,4 miliónmi členov. Skutočne veril v praktické kresťanstvo, dokonca sa staral aj o nemajetných, starých a chorých. Adoptoval si dve "farebné" a jedno kórejské dieťa.

Bibliu odsúdil po absolvovaní jedného špiritistického stretnutia a začal veriť v reinkarnáciu. Začal sa nazývať dedičom Boha na zemi a mal čoraz viac stúpencov,, ktorí chceli byť svedkami sľubovaného zázračného liečenia. Bol to podvod. Napriek tomu sa mnohí vzdali všetkého a nasledovali ho z Indiany do severnej Kalifornie, aby sa ukryli do bezpečia pred termonukleárnou vojnou, ktorú predpovedal na 15. júla 1967. V roku 1977, keď sa na jeho prvé proroctvo zabudlo, začal tvrdiť, že nastane prenasledovanie, a mnohí s ním ušli do bezpečia amazonskej džungle, kde malo hnutie vlastnú usadlosť.

Sprvoti bol Jim Jones vážený vodca hnutia so starostlivo vybudovanými politickými spojeniami. Vytvoril dokonalú ilúziu vážnosti, k čomu mu dopomohli vzťahy s verejnosťou, pochlebovanie, zastrašovanie a preukazovanie služieb. Letel s viceprezidentom Walterom Mondaleom v jeho súkromnom lietadle, večeral s prvou dámou, pani Rosalyn Carterovou a starosta Indianopolisu ho vymenoval za prvého riaditeľa komisie pre ľudské práva. Ku koncu bol z neho paranoický diktátor, závislý na povzbudzujúcich prostriedkoch a sedatívach. Členov Svätyne ľudu udržiaval v stave vyčerpania, v psychologickej izolácii a v chudobe. Tí, ktorí vystúpili z hnutia tvrdili, že v hnutí sa praktizovali vymývania mozgov, rituálne bitie detí a nenormálne sexuálne aktivity. Podporovalo sa udavačstvo, členovia boli vypočúvaní a v prípade odchodu z cirkvi sa im vyhrážali represáliami. Niektorí krátko po svojom odchode záhadne zomreli. Už v Amerike sa dalo ťažko utiecť, ale v Guayane to bolo takmer nemožné. Všetci sa Jonesa báli. Držal ich v sexuálnom otroctve a usiloval sa rozbíjať partnerské vzťahy. Vyžadoval, aby ženy aj muži sexuálne uprednostňovali jeho.

Takmer nikto sa o to nestaral, až kým o prípad neprejavil záujem americký kongresman Leo Ryan...


Vyšetrovanie

Nakoniec kongresmana Ryana pozvali na návštevu do svojho sídla v džungli, kam v sprievode niekoľkých právnikov, novinárov a príbuzných odletel "špeciálom" dňa 17. novembra 1978. Na prvý pohľad sa zdalo, že je všetko v poriadku. O hostí bolo naozaj dobre postarané. Usmiati a tancujúci hostitelia a hostiteľky vychádzali návštevníkom v ústrety, avšak pohoda pominula, keď jedna stará žena a po nej ďalší dvadsiati členovia požiadali Ryana, aby ich odtiaľ odviedol. Jeden z Jonesových pobočníkov chcel Ryana udrieť, ale zabránili mu v tom. Vtedy sa kongresman a jeho sprievod dali na útek k lietadlu. Prv, než stihli k lietadlu dobehnúť, Ryana zastrelili spolu s tromi novinármi a tromi utečencami.


Biela noc

Krátko po 17,00 hod. bol v sekte vyhlásený poplach. Na zvuk revúcich ampliónov sa Jonesovi stúpenci narýchlo zhromaždili do veľkého polkruhu pred svojho vodcu. Ten im povedal, že Ryanovo lietadlo zostrelia. Potom "oni" zoskočia padákmi do osady, aby sa pomstili. Tým "oni" myslel CIA, fašistov alebo žoldnierov. Za skandovania svojich stúpencov Jones kričal: "Keď nemôžeme v mieri žiť, musíme v mieri umrieť." Keď stíchli, povedal: "Vezmite si jed, ako to robievali v starovekom Grécku. Je to revolučný čin... Nemáme možnosť prežiť."

Ako na každú skúšku bielej noci, aj teraz priniesli veľký sud. Takmer nikto nezaváhal, všetci pristúpili bližšie a vzali si nápoj...

Pod trónom bol zapojený magnetofón, ktorý nahrával všetko, čo sa v tú noc udialo.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com