VII. MYSTIKA, POVERY A STRAŠIDLÁ


STRAŠIDLÁ

Čo na to veda?
Čo na to pán farár?


Už dlhé roky sa tradujú rôzne príhody so strašidlami v zámkoch, ale aj v obývaných domoch. Tieto "strašidlá" rušia pokoj v domácnostiach tými najrozmanitejšími spôsobmi, ako sú odkazy na stenách, desivé zvuky, prenášania predmetov, levitácie, fyzické údery, čudné svetlá, strácanie sa vecí, posúvanie nábytku, kvapkanie krvi zo stropu, dokonca strihanie vlasov neviditeľnými nožnicami. Vari najčastejším javom je nevysvetliteľné hádzanie kameňov, ktoré prilietavajú "odnikiaľ". Existuje veľký počet ľudí, ktorí mali, a ešte aj dnes majú skúsenosti so silami, ktoré takto pôsobia. Odkiaľ pochádzajú? Takéto javy sa pripisujú zlomyseľným poltergeistom.

V roku 1966 vydala Britská asociácia pre cestovný ruch v Londýne sprievodcu po hradoch, zámkoch a domoch Anglicka, v ktorých údajne žijú duchovia. Podľa tejto publikácie je takých budov v Anglicku okolo 10 000.


Uspokojivé vysvetlenia?

Názory sa rôznia, no medzi najrozšírenejšie patria dva. Prvý je, že rodinu straší nejaká mŕtva bytosť, druhý, rozšírenejší, že sa jedná o poltergeista (toto nemecké slovo znamená "lomoziaci duch"). Veľa ľudí je presvedčených o tom, že "existenciu" poltergeistov nemajú na svedomí duchovia. Podľa nich je poltergeist fyzického pôvodu. Duch straší, poltergeist "infikuje". Výskumy ukázali, že poltergeist sa väčšinou prejavuje v rodinách, kde majú dospievajúceho mladého človeka v období sexuálneho prebúdzania. Príčinou všetkých problémov je zrejme skrytá sexuálna energia. Ak je sexuálny vývoj narušený (napr. pokus o znásilnenie), alebo ak má daná osoba k tomu psychické predpoklady, sú prejavy poltergeista oveľa výraznejšie. Neuspokojivé pokusy s vyháňaním diabla alebo seansy v domoch, ktoré prenasledujú poltergeisti, môžu údajne viesť k ich zvýšenej aktivite. Len čo dospievajúci človek trochu vyrastie, "duch" náhle zmizne. "Lovci duchov" pozorovaním zistili, že mnohí dospievajúci, ktorých sprevádzajú nadprirodzené javy majú nadpriemernú inteligenciu, dobré zdravie, hoci niektorí majú sklony k hysterickým výbuchom. Ďalej zistili, že poruchy sa neprejavujú počas normálneho spánku, ale vtedy, keď je výraznejšie aktívne podvedomie. Naznačuje to súvislosť s vyššími mozgovými centrami.

Iná možnosť je, že niekto v blízkosti takýchto úkazov má psychokinetické schopnosti, o ktorých sám nevie. Mnoho bádateľov dnes hovorí o tomto fenoméne ako o RSPK - Recurrent Spontaneous Psychokinesis (opakujúca sa spontánna psychokinéza). Zaujímavé ale je, že predmety putujúce vzduchom vždy padajú (nikdy nie naopak). Doposiaľ nikto nevidel začiatok ich pohybu, pretože keď niekto letiaci predmet zbadá, ten vraj okamžite spadne na zem.

Čo sa týka Anglicka, to je akoby predurčené k hojnému výskytu strašidiel. Samotné prostredie a hmly vytvárajú v sychravej a vlhkej klíme podmienky pre podnecovanie mozgu k všelijakým pochmúrnym úvahám.

Vyskytla sa aj teória, že poltergeist je symptómom konvenčnej, aj keď nezvyčajnej choroby; boli zistené zaujímavé spoločné črty medzi fenoménmi predvádzanými "fókusmi" poltergeista a ochorením centrálneho nervového systému, ako napr. Torettov syndróm alebo psychomotorická epilepsia.


Čo na to veda?

V obrovskej väčšine skúmaných prípadov bol dokázaný podvod, či už zo žartu, zlomyseľnosti alebo z dôvodu upútania pozornosti. Napriek tomu je to úkaz hodný skúmania, najmä skúmania ľudského mozgu.Čo na to pán farár?

Veda opäť zaostáva, pretože pánu farárovi je to jasné už dávno. Za všetkým je...


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com