Rastafariani


Boh: Jah
Územné pokrytie: Jamajka, veľké anglické mestá, AmerikaHnutie vzniklo na Jamajke a zrodilo sa z utrpenia a otroctva. Je to hnutie čiernych a sú na to pyšní. Po štyristoročnom útlaku bielych očakávajú, že sa svet "Babylon" bieleho človeka zrúti, a oni sa vrátia do zasľúbenej krajiny a do čiernej slobody. Rastafariani vyjadrujú svoju príslušnosť aj navonok. Nosia dlhé, do prameňov zapletené vlasy, ktoré vyzerajú ako chumáče. Majú vlastný spôsob vyjadrovania. Stravujú sa a riadia pravidlami podľa Starého zákona.

"Miluj Jaha a ži. Nenáviď ho a zomri." Tento nápis napísali na múr rastafariani, ktorí veria, že Ras Tafari, neskôr korunovaný za etiópskeho cisára ako Haile Selassie, je pre čiernych tohto sveta Mesiáš. Slovo Jah znamená Boh.

Začalo sa to u Mosiaha Marcusa Garveya, zakladateľa združenia Universal Negro Improvement Association (všeobecné združenie na podporu černochov) v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Jeho cieľom bolo podporovať krajanov, aby sa vrátili do svojej pravej vlasti, do Afriky. Vtedy si ho všimol málokto, a aj tí, ktorí prejavili záujem, čoskoro zabudli na jeho tvrdenie, že v Afrike bude korunovaný čierny kráľ, ktorý vyzve černochov k návratu domov. Garvey zomrel v ústraní v roku 1940.

V roku 1930 bol korunovaný Ras (princ) Tafari za cisára Haile Selassieho. Záujem pochybovačov sa začal prebúdzať, nový cisár začal o sebe tvrdiť, že je priamym potomkom kráľa Šalamúna, a najmä keď na jeho korunovácii odzneli tituly, ako "Víťazný Judský lev", "Kráľ kráľov" a "Pán pánov". Potom pri skúmaní Biblie nadobudli Jamajčania presvedčenie, že hlavne kniha Zjavení vystihuje ich utrpenie a že Haile Selassie je žijúci Boh. Opierali sa o verše Zjavenia 19,16: "A na plášti okolo bedier mal napísané meno Kráľ kráľov a Pán pánov." Garvey sa stal razom hrdinom a začal byť uznávaný ako otec čierneho nacionalizmu. Podľa Garveyho mali do roku 1960 opustiť Západoindické súostrovie. Rok predtým -- a potom ešte niekoľkokrát -- sa zišlo v Kingstone na Jamajke pätnásťtisíc ľudí v nádeji, že odcestujú domov. Predali im falošné lodné lístky, a lode, na ktoré čakali, nikdy neprišli.

V tejto atmosfére sa dal "vytĺcť" aj politický kapitál. V roku 1970 celkom ľahko vyhral voľby Michael Manley, jamajský predseda vlády. Stačilo, aby sa predstavil ako "Jušua, ktorý vedie národ do Zasľúbenej krajiny" a mal so sebou palicu od Haile Selassieho. Ich "Mesiáš" Haile Selassie navštívil Jamajku už v roku 1966, a jeho privítanie bolo skutočne veľkolepé. Mnohí v roku 1975 odmietli uveriť správe o jeho smrti.


Hlavné myšlienky rastafarianskeho vyznania

Boh, Ježiš a prví kresťania boli v skutočnosti čierni. (Kresťanov -- spravodlivo -- obviňujú z toho, že Ježiša vydávajú za modrookého Európana.)

Boh sa stal človekom nie ako Ježiš, ale ako Haile Selassie.

Haile Selassie je stále živý a žije v inej dimenzii.

Rastafariani sú praví Židia. Černosi napísali Bibliu pre seba. Belosi sú diabli.

Černosi budú slobodní vtedy, keď sa vrátia do Afriky.

Niektorí veria v reinkarnáciu a niekoľkí tvrdia, že si pamätajú cestu otrokárskymi loďami.

Iní veria, že vojvoda z Edinburgu je reinkarnáciou španielskeho kráľa Filipa II. a že súčasná anglická kráľovná je reinkarnáciou Alžbety I.

Etiópski cisári sú vraj priami potomkovia syna kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby.


Spôsob života

Pitie - mnohí odmietajú piť alkohol, tvrdia, že belosi zotročili černochov tak, že ich najprv opili a potom odviekli na otrokárske lode.

Drogy - často fajčia marihuanu (nazývajú ju gandža -- tráva múdrosti alebo svätá rastlina), aby im pomáhala v individuálnych alebo v skupinových meditáciách. Gandžu považujú za liečivú, duchovnú a duševnú potravu. Keď dofajčia, podelia sa o svoje dojmy z meditácie. Hovoria tomu diskusia.

Strava - jedia len prírodnú stravu. Nikdy nejedia konzervované alebo chemicky upravované potraviny, ani jedlá zo zvierat, ktoré sa živia zdochlinami, ako prasce alebo mäkkýše.

Sobáš - chápu ho ako súčasť určitého systému, a preto ho považujú za hriech. Sexuálna voľnosť je však zakázaná, hoci pár má zostať spolu len dovtedy, dokedy chce.

Morálka - sú hlboko morálni, podvody, zlé myšlienky, krádeže a klamstvo sú zakázané.


Šírenie viery

Vďaka bývalej hviezde rege, Bobovi Marleyovi sa k hnutiu pridalo mnoho nových členov. Po jeho skupine Wailers už aj iné odovzdávajú posolstvo prostredníctvom hudby.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com