VII. MYSTIKA, POVERY A STRAŠIDLÁ


PREDTUCHY

Čo na to veda?
Čo na to pán farár?


Nezvyčajné tušenia mávajú aj obyčajní ľudia. Známy je prípad deväťročnej Eryl, žiačky aberfanskej školy, ktorá v jedno októbrové ráno v roku 1966 povedala matke, že sa jej snívalo, ako ide do školy a rúti sa na ňu niečo čierne. Na druhý deň sa na školu zrútilo pol milióna ton uholnej hlušiny a zahynulo v nej 139 detí, vrátane Eryl. Podobné autentické predtuchy tejto katastrofy malo údajne ešte ďalších šesťdesiat ľudí. Predtuchy malo údajne niekoľko ľudí aj pred potopením Titaniku, pred zrútením vzducholode R - 101 a pred niektorými ďalšími veľkými katastrofami.

V roku 1971 mala sedemnásťročná Sandra MacDonaldová sen, v ktorom "videla" potopenie ponorky "niekde v prístave alebo doku". O sne porozprávala matke a mnohým priateľom, ktorým popísala mnohé podrobnosti nešťastia. Z celého radu zhromaždených svedectiev vyplýva, že Sandra rozprávala svoj sen so všetkými podrobnosťami o niekoľko dní skôr, ako sa ponorka naozaj potopila.

V roku 1974 istá pani Lesley Brennanová sledovala v televízii poludňajší film, keď náhle film prerušili kvôli mimoriadnej správe, že v istej chemickej továrni došlo k vážnej explózii s mnohými obeťami. Katastrofa sa v skutočne udiala, avšak až o päť hodín neskôr.

Niekoľko nocí za sebou sa v roku 1979 sníval Davidovi Boothovi z Cin-cinnati v Ohiu sen, v ktorom "videl" jedno z najväčších leteckých nešťastí v USA, katastrofu DC 10 v Chicagu, pri ktorej zahynulo 273 ľudí. O svojom sne informoval aj letecké úrady. Brali ho napodiv vážne, avšak nanešťastie nevedel povedať o ktorú linku pôjde. K tejto havárii, ktorú podrobne vopred popísal skutočne došlo 25. mája 1979. Paul Williams, pracovník letiska neskôr povedal: "Počul som o nešťastí v piatok na ceste domov... Keď som v rádiu počúval, ako opisujú katastrofu, znelo to ako opakovanie toho, čo mi deň predtým povedal David." "Bolo to záhadné", povedal zástupca Federálneho úradu pre aviatiku Jack Barker. "Menoval leteckú spoločnosť, opísal správny typ lietadla - s troma motormi - povedal, že lietadlo sa prevrátilo, a tak sa to stalo, a samozrejme to oznámil úradom štyri dni pred katastrofou."


Čo na to veda?

Vedecké dôkazy spoľahlivo vysvetľujúce tento jav neexistujú. Pri niekoľkoročnom skúmaní vlakových nešťastí americký matematik William Cox postrehol, že zakaždým, keď sa stalo vlakové nešťastie, bolo vo vlaku menej ľudí, ako býva obyčajne na danej trati v danom čase. Z toho vyplýva, že keď sa má stať nešťastie, niektorí ľudia sa rozhodnú odložiť cestu alebo si vyberú inú trasu, prípadne sa rozhodnú použiť iný dopravný prostriedok. Takmer vždy!

Predtuchy a jasnovidectvo - videnie ponad čas a priestor - sú pravdepodobne najzvyčajnejšie úkazy "tajomných síl" ľudského ducha. Pre určenie takéhoto zážitku je dôležité oddeliť ho od vizuálnej predstavivosti. Mnohí ľudia prežívajú pri snívaní vo svojej fantázii oveľa bohatší život, ako v skutočnosti. Myseľ má schopnosť absorbovať náznaky budúcich udalostí. Napr. svoje tušenie blížiacej sa niečiej smrti môžeme priateľom alebo manželke oznámiť len preto, že sme si podvedome všimli príznaky choroby alebo ubúdanie síl. Skrytá logika umu si urobila závery počas "vidiny".

Niektorí vedci usudzujú, že sa jedná o "životné schopnosti vnímať veľmi jemné podnety, ktoré nám hovoria, že budúcnosť sa práve začala". Možno ich prirovnať k inštinktu zvierat vytušiť nebezpečenstvo. Táto schopnosť zvierat je dokázaná, avšak jej príčina stále nie je známa. Laboratórne testy dokázali, že myši sú schopné predvídavosti v pomere 1000 : 1. Podobné testy s ľuďmi však dopadli neslávne. Či už predtuchy existujú, alebo nie, zdá sa, že vôľou ich ovládať nemožno.


Čo na to pán farár?

Pán farár vysvetlenie má. Je to božie varovanie, ktoré nie každý berie vážne.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com