Misia božieho svetla


Základ: hinduizmus
Boh: Boh je neosobný - je to energia, súčasťou ktorej sú aj ľudia
Zakladateľ: Jogi Rádž Paramhans Satguruder Šrí Hans Dží Maháradž
Vodca: Guru Maháradž Dží - syn zakladateľa
Čas vzniku: rok 1960
Odhadovaný počet veriacich: zhruba šesť miliónov
Územné pokrytie: India, Amerika, Európa (hlavne Anglicko)Niektorí bývalí členovia tvrdia, že im vymývali mozog. Iní zasa hovoria, že po meditáciách neboli schopní čítať alebo riešiť jednoduché matematické príklady. Podľa niektorých bývalých členov sa vodcovia hnutia veľmi málo venujú meditáciám --- svoje schopnosti musia venovať riadeniu Misie.

V roku 1966 povedal osemročný indický chlapec na pohrebe svojho otca smútiacim pozostalým: "Prišiel Maháradž Dží. Uznávajte ho, poslúchajte ho a milujte ho." Chlapca Šrí Santa Džího okamžite dosadili ako nového Dokonalého učiteľa a dostal titul guru Maháradž Dží. Veriaci sú presvedčení o tom, že guru Maháradž Dží alebo Goom Rodgie, ako ho nazývajú, je dokonalý Učiteľ dnešných čias, prinášajúci svojim veriacim "Božie svetlo" alebo "poznanie". Od ostatných guruov sa výrazne odlišuje. Žuje žuvačku, rád má zmrzlinu, športové autá, lietadlá a jachty, nabáda svojich stúpencov, aby si udržali zamestnanie, pochutnávali si na dobrom jedle, zabávali sa a zarábali viac peňazí. V roku 1974 sa guru oženil s bývalou letuškou Marolyn Johnsonovou, čo veľmi pobúrilo jeho rodinu, zvlášť keď vyhlásil, že jeho nehinduistická žena je vtelením desať rukej hinduistickej bohyne jazdiacej na tigrovi.

V roku 1975 odvolala matka Pána vesmíru z čela hnutia za to, že "dovoľoval, ba priam nabádal svojich veriacich, aby jedli mäso, sobášili sa, viedli sexuálny život a pili". Za vodcu opozičnej skupiny dosadila jeho najstaršieho brata Bala Bhagwana Džího. Kým sa guru Maháradž Dží začal opäť angažovať, dožičil si čas pokojného života so svojou ženou a dvoma deťmi v dome pri Tichom oceáne v Malibu v Kalifornii.


Základné vyznania viery

Boh je neosobný. Je to energia. Súčasťou tejto energie sú aj ľudia.

Boh sa zjavuje prostredníctvom prevteľovania (inkarnácie). Dokonalý učiteľ dnešných čias je guru Maháradž Dží.

Aj Ježiš, Budha, Krišna a Mohamed boli vo svojom období Dokonalí učitelia.

Kristus je titul, ktorý prináleží každému Dokonalému učiteľovi.

K spáse možno dospieť poznaním alebo osvietením guruom. Toto poznanie sa nerodí len v mysli, ale pochádza aj zo skúsenosti "kozmickej energie".

Bibliu uznávajú ako pôvodný text, ale členovia Misie Božieho svetla tvrdia, že proroctvo o druhom príchode Ježiša Krista sa vzťahuje na gurua Maháradža Džího. Proroctvo o "Ježišovi prichádzajúcom v oblakoch" sa splnilo vtedy, keď guru priletel na londýnske letisko. Podľa nich kresťania zmenili zmysel Biblie.

Človek má Boha vo svojom vnútri. Každý má "tretie oko" tzv. božie oko, o čom väčšina ľudí nevie. Toto božie oko otvára Dokonalý učiteľ tak, že svojim veriacim "prináša poznanie" alebo "umožňuje zažať svetlo".

Myšlienky a slová nie sú dôležité. Dôležitá je skúsenosť.


Pojmy

SATGURU - Hinduistické slovo: "ktosi, kto vyvedie z tmy na svetlo". Vzťahuje sa na Dokonalého učiteľa.

POZNANIE - Najvyššia duchovná skúsenosť, ktorú odovzdáva Dokonalý učiteľ.

MAHÁTMA - Žiak s osobitným postavením, ktorý prenáša "poznanie" od Dokonalého učiteľa na ostatných veriacich.

PREMI(novic) - Vyznavač gurua, ktorý sa stal členom Misie božieho svetla. V hindčine znamená "milenec".

ÁSRAM - doslova: "prístrešok", kde žijú novici. Novici musia Misii odovzdať celý svoj majetok, službe v Misii venovať všetok svoj čas, musia poslúchať vodcu ášramu, môžu spať iba päť hodín denne, nesmú piť nijaký alkohol, nesmú užívať drogy a fajčiť tabak, nesmú jesť mäso, môžu jesť iba jedlo, ktoré dostanú v ášrame, a nesmú viesť sexuálny život.

DOM NOVICOV - Dom patriaci spoločenstvu, kde neplatia také prísne pravidlá ako v ášrame.


Po dosiahnutí "poznania" členovia Misie ďalej duchovne rastú. Majú na to štyri možnosti:

Meditácie - nový člen praktizuje denne aspoň dve hodiny štyri druhy meditácií: hľadí na božie svetlo, počúva božiu hudbu, ochutná boží nektár a vníma božie slovo.

Daršan - vidieť gurua Maháradžu Džího, padnúť pred ním dolu tvárou a dotknúť sa jeho nôh.

Satsang - tretia možnosť je duchovná rozprava.

Služba - celou bytosťou duchovne aj fyzicky vyjadriť oddanosť guruovi.


Guruove skutky

Mnohé z nich boli komentované palcovými titulkami.

Rok 1970 - India: jeden a pol milióna ľudí vzdalo poctu mladému Dokonalému učiteľovi, keď po prvý raz predniesol svetu svoje "poznanie". Ulicami Dillí sa viezol v zlatom koči, sprevádzaný zástupom tiav, slonov a svojich veriacich. V Novom Dillí pri Indickej bráne sebavedomo vyhlásil: "Vyhlasujem, že ustanovím na tomto svete mier."

Rok 1972 - India: indické colné úrady ho zadržali v jeho vlastnom prúdovom lietadle s plným kufrom peňazí, hodiniek a šperkov v hodnote dvadsaťsedemtisíc libier šterlingov.

Rok 1973 - Amerika: Misia zorganizovala obrovský festival, ohlasovaný ako "najvýznamnejšia udalosť v histórii ľudstva" a nazvali ho Milénium 1973. Jeho cieľom malo byť zvestovanie začiatku milénia tisícročia), ako je opísané v dvadsiatej kapitole Zjavenia, kde guru sľubuje, že skončí ľudské utrpenie a prinesie tisíc rokov mieru. V Astrodome v Houstone bol voľný vstup a očakávali vyše dvestotisíc ľudí. Keď sa ukázala Kohoutkova kométa, niektorí dokonca tvrdili, že prichádzajú návštevníci z iného sveta. Celé podujatie sa nakoniec skončilo finančným fiaskom, zúčastnilo sa ho len dvadsaťtisíc ľudí a nikto z vesmíru neprišiel.

Anglicko - Počas festivalu populárnej hudby v Glastonbury ostali fanúšikovia hudby ohromení, keď na ich koncert zavítal biely Rolls Royce, ktorý šoféroval osobne Dokonalý učiteľ. V Anglicku vystúpil po prvý raz. Päť minút kázal zmäteným fanúšikom, až kým ktosi nevypol mikrofón.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com