Meher baba


Dogma: Meher Baba je poslednou inkarnáciou Boha
Boh: Meher Baba
Zakladateľ a vodca: Merwan Šeriar Irani (Meher Baba)
Čas vzniku: okolo r. 1921Mladí ľudia -- väčšinou študenti a hippies -- začali v šesťdesiatych rokoch zakladať na vysokých školách a univerzitách v celej Amerike organizácie, zvané centrá Mehera Babu. Ich oddanosť má silne emotívny charakter. Jeho fotografiu nosia v medajlónoch, iný majú vyvesené jeho plagáty nad posteľou. Zaujal masmédiá. Kto je to, že si zaslúžil takú pozornosť? "Niet pochýb o tom, že som stelesnením Boha... Som Kristus... Som všetko a som podstatou všetkého". Toto o sebe vyhlasoval samozvaný Mesiáš z Indie, ktorý štyridsaťtri rokov nepreriekol ani jediné slovo.


Stvorenie Spasiteľa

Merwan Šeriar Irani sa narodil iránskym rodičom v indickom Púne v roku 1894. keď mal devätnásť rokov, stretol sa so známou a veľkou mystičkou tých čias, staršou moslimskou ženou Hazrat Babadžan. Pobozkala ho na čelo, a tým "roztrhla závoj, ktorý zahaľoval poznanie o mojej božskej podstate". Odvtedy mu bolo jasné, že je Bohom, posledným z veľkých inkarnácií Boha. Tri dni ležal ako mŕtvy. Deväť mesiacov mu trvalo, kým si začal opäť uvedomovať sám seba, v tom čase ani nejedol, ani nespal.

Prvých žiakov, zvaných "mandali", mal už v roku 1921. založil spoločenstvo (ášram) v Bombaji, a jeho žiaci ho volali Meher Baba, čo znamená "milujúci otec". Zhromaždili sa okolo neho tisíce ľudí, ale zrazu zastavil akúkoľvek činnosť. Jeho jediným vysvetlením bolo "Moja vonkajšia činnosť a povinnosti sú len vonkajším výrazom mojej vnútornej činnosti". Strediskom hnutia je dodnes kolóna v Meherabáde, neďaleko Ahmadnagaru (okolo sto kilometrov severovýchodne od Púny v Indii). Najväčšie centrum v Amerike je pri Myrtle Beach v Južnej Karolíne. Tisíce návštevníkov chrámu ročne môže vidieť Meher Babov Ford Sedan, veľkú prijímaciu sieň, kompletne zariadený šesťizbový prízemný dom, v ktorom je vystavené jeho rúcho, biele spodky a pramene vlasov. Je tam aj zakrvavený vankúš, ktorý mal pod hlavou po autonehode. "Inkarnovaný Boh" mal autonehôd veľa a podľa jedného z jeho stúpencov sa tým splnilo proroctvo, že na americkej pôde preleje svoju krv.


Roky ani slovo

Ako tridsaťjedenročný nadobudol presvedčenie, že Boh dal dostatok zákonov a vyriekol dostatok slov. Jeho povinnosťou je ukázať, ako sa má podľa nich žiť. Od toho dňa náhle prestal rozprávať a dorozumieval sa iba posunkami a pomocou skladacej abecedy. Napísal aj veľa kníh, napr. Pojednanie, alebo Hovorí Boh - rozpráva v nej o Bohu a vesmíre. Vo svojom Posolstve svetu Meher Baba napísal: "Keď preruším svoje mlčanie, moja láska bude pôsobiť na všetkých a všetko živé na svete ju spozná, pocíti a dostane z nej. Každému pomôže oslobodiť sa z vlastného otroctva spôsobom sebe vlastným. Som milujúci Boh, ktorý vás miluje viac, ako sa kedy môžete milovať vy sami. Keď preruším svoje mlčanie, pomôžem vám spoznať vaše skutočné "ja"." Mlčanie však neprerušil. Zomrel -- alebo ako hovoria jeho stúpenci, "opustil svoje telo" -- 31. januára 1969 vo veku sedemsediatštyri rokov. "Jeho Božstvo" odišlo bez toho, aby za posledných štyridsaťtri rokov prehovorilo a bez toho, aby dodržalo svoj sľub.


Základné vyznanie viery

Meher Baba bol poslednou a najväčšou inkarnáciou Boha. Pred ním boli Zoroaster, Krišna, Ráma, Budha, Ježiš a Mohamed.

Jeho stúpenci sa musia vzdať vlastnej identity a plne sa podriadiť Meherovi Babovi.

Ľudská duša sa vyvíja reinkarnáciami. Duša začína ako kameň a potom prejde do kovu. Vo svojom evolučnom vývoji postupne prechádza cez rastliny na hmyz, plaza, rybu, vtáka a zviera. Nakoniec sa duša premiestni z opice na ľudskú bytosť.

Ľudská existencia má sedem stupňov a ak človek zneužije svoje duševné schopnosti prv, než dosiahne piaty stupeň, keď sa z neho svätec, vráti sa v ďalšej inkarnácii späť a znova sa z neho stane kameň. Šiesty stupeň je osvietenie a posledný je nirvána, splynutie s vedomím Boha.


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com