VIII. ŽIVOT & SMRŤ


KEDY ZOMRÚ?

Čo na to pán farár?


Večne živý, ale aj nemŕtvy, zombí, upír, vampír, vlkodlak... Tieto bytosti, či skôr nebytosti už dlho zamestnávajú myseľ človeka a pri hrôzostrašných príbehoch s nimi mu tuhne v žilách krv. Je na týchto príbehoch niečo pravdy? Dejiny sú plné legiend o ľuďoch odsúdených na večný život. Medzi najznámejšie patrí Túlavý Žid a lietajúci Holanďan. Túlavý Žid je postava, o ktorej sa traduje legenda, že žil už v časoch Ježiša. Volal sa Cartaphilus a bol vrátnikom u Piláta Pontského. Keď sa Ježiš, nesúci svoj kríž, zatackal pred jeho dverami, Cartaphilus doňho strčil a vysmieval sa mu. Kristus mu vtedy povedal: "Odchádzam, ale ty počkáš, kým sa vrátim". Od tých čias nemohol zomrieť. A keďže sa Kristus akosi zabudol vrátiť, Cartaphilus ostal naveky odsúdený túlať sa svetom a čakať, kedy sa naplní čas a Kristus príde. Zmienka o ňom bola napr. z roku 1228, kedy údajne žil v Arménsku, o čom podal svedectvo aj arménsky arcibiskup. Neskôr o ňom počuli, že pokrstený žil medzi mníchmi a vrúcne si želal, aby bol spasený. V roku 1542 sa predstavil schleswickému luteránskemu biskupovi Paulusovi z Eitzenu ako Ahasverus. Správy o túlavom Židovi sa len tak množili, dokonca v tom čase koloval po Európe o ňom pamflet. Naposledy ho vraj videli v roku 1868 v Salt Lake City.

Iná legenda hovorí o záhadnom okultistovi 18. storočia, grófovi st. Germain. V roku 1710 vyzeral na štyridsiatnika, no videli ho aj v roku 1820, tzn., že by mal vtedy cca 150 rokov. Pochovaný bol však údajne v roku 1784, no existujú "hodnoverné" stretnutia s ním aj po jeho pohrebe. Mnohí okultisti veria, že nikdy nezomrel a že z času na čas sa zjaví aj dnes. Niektorí dokonca tvrdia, že sú pod jeho priamym vedením. Teda žije a má vyše 300 rokov.

Od roku 1897 získali veľkú popularitu najmä legendy o upíroch, a to "vďaka" knihe Drakula, ktorú v tom čase napísal Bram Stoker. Upír je nespokojný zhmotnený duch, ktorý v noci opúšťa svoj hrob, aby sa mohol napiť ľudskej krvi. Obeť upíra po krátkom čase "zomiera", a tiež sa stáva upírom. Upír vyzerá ako ostatní ľudia, ibaže nevrhá tieň, nezobrazuje sa v zrkadle, vie sa premeniť na obláčik a takto prechádzať aj cez tú najmenšiu štrbinku. Okolo roku 1700 masovo útočili v Európe.

V niektorých krajinách veria, že z hrobu vychádza zombí. Jedná sa o "neúplne mŕtveho človeka", ktorý svoje vydesené obete týra a vťahuje k sebe do hrobu.


Uspokojivé vysvetlenia?

V rôznych častiach sveta sa vyskytujú rôzni "nemŕtvi". Legendy o upíroch vychádzajú zo slovanských povier. Základom slovanského náboženstva bolo uctievanie predkov (manizmus), a z rôznych dôvodov dochádzalo k rituálnym exhumáciám ich tiel. Verilo sa napr., že tí, čo náhle zomreli (nevesta, ktorá sa nestihla vydať, atď.), stále dychtia za radosťami života, preto sa vracajú a ohrozujú živých.

Colin Wilson ponúka nasledovnú teóriu k zvýšenému počtu upírov začiatkom 18. storočia: "Možno sa nad správami o upíroch začalo zamýšľať veľa ľudí, čo uvolnilo veľké množstvo psychickej energie, a dostalo sa k stroskotancom zo sveta duchov".

O pravdivosti príbehu o túlavom Židovi neexistuje žiadny dôkaz. Ani o grófovi st. Germain.


Čo na to pán farár?

Pri rozhovore na túto tému sa pán farár začne veľmi pohoršovať, ak spomenieme, že Ježišovo telo tiež zmizlo z uzatvoreného hrobu...

Upíra od seba odoženieme pomocou cesnaku a kríža. Neporušenú mŕtvolu môžeme "zbaviť upírstva" (a to aj po mnohých storočiach) a uložiť na odpočinok iba tak, že otvoríme jej hrob, a kým je telo upíra nehybné (cez deň), prebodneme jeho srdce dreveným kolom.

Gróf st. Germain má vyše 300 rokov? No a čo. Biblický Matuzalém žil 969 rokov.

Čo sa týka túlavého Žida, kresťanov poburuje, že táto legenda ukazuje Krista ako urážlivého mága, ktorý za jediný ústrk odsúdil človeka na večnosť. To sa vraj nezhoduje s Kristovým charakterom. Naozaj, pán farár? Stačí, aby ste si otvorili Nový zákon, zalistovali v Zjaveniach, a hneď máte obraz o charaktere - o zvrátenej pomstychtivosti Božstva pri udeľovaní trestov neveriacim pri poslednom súde: Zj 9,6 "V tie dni ľudia budú hľadať smrť, ale jej nenájdu. Budú si želať umrieť, ale smrť utečie od nich."


Zdroj: LITERATÚRAimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com