Budhizmus


Zakladateľ: budhizmus do Japonska priniesli kórejskí misionári
Odhadovaný čas vzniku: 550 - 600 n. l.
Územné pokrytie: Japonskoimage


Mahájánsky budhizmus sa dostal do Japonska okolo roku 500 - 600, keď na japonský panovnícky dvor posielali kórejskí princovia misionárov a rôzne dary, pričom uisťovali Japoncov, že budhizmus je zázrak, ktorý prinesie všeobecný blahobyt. Istý čas boli osudy budhizmu v Japonsku neisté. Počas vlády zbožného a štátnického regenta Šótoku však ovládol panovnícky dom probudhistický klan, a neskôr sa stal mahájánsky budhizmus štátnym náboženstvom na viac ako tisíc rokov. Budhistickí kňazi zabrali šintoistické svätyne a interpretovali šintoizmus podľa budhistického učenia. Vďaka budhistickej tolerancii sa však po istých zmenách v šintoistických obradoch zachovali pôvodné svätyne. Nazýva sa to dualistický šintoizmus. Dominantné postavenie budhizmu sa ale definitívne skončilo v 18. - 19. st., keď sa Japonsko začalo otvárať západnému vplyvu (prvé zmeny bolo cítiť už v 15. st.).


Japonské budhistické sekty

Tendai - zakladateľ Dengjó (767 - 822). Kladie dôraz na jedinú Konečnú realitu, podľa jeho učenia možno dosiahnuť spásu meditáciami a vierou.

Šingon - čerpá z viacerých prameňov. Zakladateľ Kóbó (774 - 835) hlása, že v srdci vesmíru je ukrytá záhada, ktorú vyjadrujú symboly a obrady.

Džódó - zakladateľ Hónen (1133 - 1212). Zdôrazňuje vieru v Budhu Amidu (Amitabha). Spása pre všetkých príde podľa neho z vonka. Opakovaním mena Amida sa možno narodiť do čínskej krajiny.

Džódó šinšu - zakladateľ Šinran (1173 - 1262), jeden z obľúbených Hónenových žiakov. Vo svojej viere zdôrazňuje úplnú pasivitu, nachádza í odozvu u laikov.

Zen - prekvital za Eisaia (1141 - 1215) a hlása, že osvietenie možno dosiahnuť zvnútra, meditáciami.

Ničiren - zakladateľ Ničiren (1222 - 1282). Zdôrazňuje oddanosť Budhovi, budhistickému učeniu a textom, má výrazný nacionalistický charakter, prejavujú sa v ňom synkretické tendencie a laický budhizmus.


Japonský budhizmus dnes - škola ZEN (a bojové umenia)

Svoj vplyv si japonský budhizmus ešte udržal. V priebehu stáročí si prispôsobil a asimiloval mnohé čínske školy, a zároveň aj rozvíjal vlastné. Škola zen, i keď nie najväčšia, je na západe najznámejšia. Zen pochádza z čínskeho čchan, ktorého meditácie pripomínali sebauvedomovanie v hínajánskom budhizme. Jeho estetické hodnoty prenikli do japonského života. Preslávil sa tým, že si prispôsobil svetské, ba aj vojenské umenia s cieľom dosiahnuť osvietenie. Zvládnutím jednotlivých druhov umenia človek dosiahne akúsi "cieľavedomú spontánnosť". Majstrovstvo v umeniach školy zen spolu s konfuciánskym zmyslom pre poriadok pomohlo vytvoriť étos majstrov japonských bojových umení. Pre mnohých sa však zen spája s pokojným a estetickým čajovým obradom alebo s pokojom a čistotou zdanlivo beztvarých japonských pieskových záhrad.


Zdroj: LITERATÚRA
Obrázky: internetimage

http://ilusoria-yhwh.webatu.com
www.000webhost.com